Auto.sk Auto.sk

Novinky

Tesla ukázala Model Y a prezradila dojazd aj cenu

Začiatok výroby nového modelu je naplánovaný až na jeseň 2020. Záujemcovia o najlacnejšiu verziu si musia počkať ešte o rok dlhšie.
Tesla ukázala Model Y a prezradila dojazd aj cenu

Začiatok výroby nového modelu je naplánovaný až na jeseň 2020. Záujemcovia o najlacnejšiu verziu si musia počkať ešte o rok dlhšie.

Tesla ukázala svetu v Los Angeles svoje nové SUV, Model Y. Aj keď to pri pohľade na fotografie nevyzerá, vo vnútri skrýva až sedem miest na sedenie. Tretí rad sedadiel je príplatkový. Dizajn vozidla nebol veľkým prekvapením, môžeme v ňom vidieť inšpiráciu vo vozidlách Model 3 a Model X. S Modelom 3 zdieľa dokonca až 75 % spoločných dielov, nový Model Y je však o 10 % väčší. Aj keď sme už spoznali konečný vzhľad vozidla, na cestách ho ešte tak skoro nestretneme. Z výrobných liniek začne schádzať na jeseň roku 2020. 

Tesla

K dispozícii budú najskôr tri verzie Long Range, Dual-Motor All-Wheel Drive a Performance. Prvá je zameraná na dlhý dojazd, čo prezrádza aj jej anglický názov. Na jedno nabitie prejde až 480 km a na 100 km/h zrýchli za niečo viac ako 5,5 s (za 5,5 s zrýchli na 96 km/h - 60 mph). Cena verzie sa bude pohybovať v prepočte od 41 500 eur. Až 45 000 eur si Tesla vypýta za Model Y Dual-Motor All-Wheel Drive. Zákazník za tento príplatok stratí 30 km z dojazdu a získa na dynamike (0-na 96 km/h zvládne za 4,8 s). Rovnaký dojazd 450 km a zrýchlenie na 96 km/h za 3,6 s ponúkne verzia Performance. Tesla si ju cení minimálne na 53 000 eur. O rok neskôr, na jeseň 2021 príde Tesla aj so štvrtou verziou Standard Range. Vyznačovať sa bude najnižšou cenou od 34 500 eur, čo sa odrazí na zrýchlení (5,9 s na 96 km/h) a hlavne na dojazde. Na jedno nabitie zvládne podľa papierových údajov 370 km. Tesla Model Y môže využívať supernabíjačky s výkonom 250 kW. V tomto prípade sa predĺži dojazd už za päť minút o 120 km. Za 15 minúť to bude 270 km.

Tesla

Vo vnútri Tesla dizajnom neprekvapila. Minimalistický dizajn bez zbytočných fyzických tlačidiel a 15-palcová dotyková obrazovka sú pre americkú značku typické. Nechýba ani asistenčný systém Autopilot, ktorý poskytuje podporu pri šoférovaní. Ide o príplatkovú výbavu, ktorú možno odomknúť za poplatok a na diaľku ju aktualizovať. Tesla očakáva veľký dopyt po svojom novom vozidle, ktorý výrazne prekoná objednávky Modelu 3. S predobjednávkami sa začalo okamžite po odhalení auta. Zákazníci musia za rezerváciu zaplatiť depozit 2 200 eur.

Tagy

Pokračovať v čítaní