Auto.sk Auto.sk

Novinky

Šifru Rolls Royce Wraith Kryptos poznajú len dvaja ľudia. Vylúštiť ju majú zákazníci

Wraith Kryptos sa stal maliarskym plátnom pre vytvorenie zložitej tajnej šifry. Kolekcia Wraith Kryptos bude mať len 50 osobných automobilov, v ktorých interiéri nájdu majitelia podľa automobilky ukrytý "fascinujúci labyrint zložitých šifier".
Šifru Rolls Royce Wraith Kryptos poznajú len dvaja ľudia. Vylúštiť ju majú zákazníci Rolls Royce

Dizajnérka programu Bespoke, Katrin Lehmann, poznamenala: „Názov Kryptos je odvodený zo starovekej gréčtiny a odkazuje na niečo neviditeľné, skryté, kódované, alebo dokonca mýtické. Šifry možno sledovať naprieč históriou ľudstva. Zachytávajú predstavivosť tých najúžasnejších filozofov sveta. Ako dizajnérka som bola vždy fascinovaná predstavou, že môžete oznámiť správu úzkej skupine ľudí prostredníctvom piktogramov a šifier. Cesta za nájdením samotného kľúča k rozlúsknutiu záhady je neoddeliteľnou súčasťou celého procesu, ktorý môžeme považovať za umelecké dielo.“

Foto: Rolls Royce

Kolekcia vozidiel Wraith Kryptos v sebe ukrýva šifru pre pobavenie a potešenie klientov, ktorá sa vinie interiérom celého vozidla a vedie ich v ceste za poznaním. Pre nezasvätených sa tieto šifry môžu javiť ako čisto estetické detaily, ktoré nemajú akýkoľvek hlboký zmysel. Avšak pre tých, ktorí sa na šifry pozrú zblízka a zistia kľúč k rozlúšteniu, to vyústi v "nevšedný zážitok, vedúci k poučnému riešeniu".

Torsten Müller-Ötvös, generálny riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars, povedal: "Brilantné a kreatívne zmýšľanie členov nášho Bespoke dizajnérskeho tímu znovu ukázalo svoje umenie a predviedlo mimoriadne modernú a presvedčivú novú podobu vozidla. Kolekcia Wraith Kryptos je na prvý pohľad dynamický automobil. Pri bližšom preskúmaní však Rolls-Royce ukrýva rad tajných správ. Teším sa, až nejaký z našich klientov kód rozlúskne!"

Foto: Rolls Royce

Riešenie celej šifry je natoľko tajné, že ho poznajú iba dvaja ľudia z celej továrne Rolls-Royce v Goodwoode - generálny riaditeľ a dizajnér vozidla. Riešenie šifry je umiestnené v zapečatenej obálke v trezore generálneho riaditeľa. Klienti budú vyzvaní, aby riešenie tajnej šifry nahrali do zabezpečenej aplikácie Whispers, ktorá je určená len pre majiteľov vozidiel Rolls-Royce.

Dešifrovanie záhady začína u Spirit of Ecstasy, čiže sošky okrídlenej dámy na chladiči, ktorá zdobí kapoty automobilov Rolls-Royce už viac ako sto rokov. Logo Rolls-Royce v zelenom prevedení, nachádzajúce sa pod soškou ukazuje šifru, spojenú práve s podobizňou okrídlenej ženy. Rolls-Royce s potešením predstavuje túto novú generáciu Rolls-Royce vozidiel, ktorá so sebou prináša zaujímavú a zábavnú výzvu. A kto vyrieši šifru? To nám ukáže čas. 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní