Auto.sk Auto.sk

Novinky

Seat predstavil svoj prvý elektrický skúter

Batéria skútra sa dá vybrať a jednoducho nabiť doma. Na jedno nabitie potom prejde e-Scooter 115 km a ponúkne výkon 11 kW.
SEAT predstavil e-Scooter - YouTube

Batéria skútra sa dá vybrať a jednoducho nabiť doma. Na jedno nabitie potom prejde e-Scooter 115 km a ponúkne výkon 11 kW.

Na 9. ročníku veľtrhu Smart City Expo World dnes značka Seat predstavila veľký prelom vo svojej stratégii mestskej mobility troma akciami – vytvorením novej strategickej organizačnej zložky Seat Urban Mobility, predstavením novej štúdie elektrickej kolobežky e-Kickscooter a premiérou štúdie elektrického skútra e-Scooter – prvého plnohodnotného jednostopového vozidla v takmer 70-ročnej histórii značky.

Nová organizačná zložka bude integrovať všetky produkty, služby a riešenia mobility na báze platforiem a v roku 2020 uvedie na trh e-Scooter. Okrem toho zastreší aj sériovú verziu štúdie novej elektrickej kolobežky e-Kickscooter, čím doplní portfólio, založené v roku 2018 kolobežkou EXS. Ponuka produktov bude zahŕňať ako produkty konštruované pre konečných zákazníkov (vlastníkov), tak aj produkty pre flotilových zákazníkov a služby (zdieľanie vozidiel).

Nový e-Scooter

Po odhalení štúdie e-Scooter bude nasledovať sériová verzia elektrického skútra, ktorá sa začne predávať v roku 2020 a bude dostupná rovnako pre súkromných zákazníkov, ako aj pre flotilových zákazníkov – služby zdieľania vozidiel. Seat má dohodu o spolupráci s výrobcom skútrov Silence, sídliacim v Barcelone, ktorý bude vyrábať e-Scooter vo svojom závode v Molins de Rei, ležiacom na polceste medzi Barcelonou a Martorellom.

Lucas Casasnovas, nový riaditeľ Seat Urban Mobility, uviedol, že „naším cieľom je stať sa spojencom pre všetky mestá a štúdia SEAT e-Scooter je odpoveďou na verejný dopyt po agilnejšej mobilite. Naša spolupráca so spoločnosťou Silence je príkladom, ako nám kooperácia s externými partnermi umožňuje zvyšovať efektivitu.“ 

Seat e-Scooter

Štúdiu e-Scooter poháňa elektromotor s trvalým výkonom 7 kW (9,5 k) a špičkovým výkonom 11 kW (14,8 k), ktorý je ekvivalentný spaľovaciemu motoru s objemom 125 cm3. Elektromotor dosahuje maximálny krútiaci moment až 240 Nm, ktorý skútru udeľuje akceleráciu z pokoja na mestské tempo 50 km/h za iba 3,8 sekundy. Maximálna rýchlosť je 100 km/h a dojazd 115 kilometrov podľa novej globálnej metodiky WMTC (World Motorcycle Test Cycle).

Batéria sa dá vybrať a jednoducho nabiť doma, v práci alebo na verejnej nabíjacej stanici, pričom priemerné náklady na elektrickú energiu predstavujú iba 0,70 € na 100 kilometrov. Okrem toho má štúdia e-Scooter miesto na odloženie dvoch prílb pod sedadlom, je digitálne prepojená a užívateľ môže kontrolovať úroveň nabitia batérie alebo polohu vozidla prostredníctvom aplikácie v smartfóne.

Nová štúdia SEAT e-Kickscooter

Španielska automobilka chce na výstave Smart City Expo World Congress zaujať aj štúdiou elektrickej kolobežky e-Kickscooter novej generácie. Nová verzia má vďaka oveľa väčšej kapacite batérie 551 Wh dojazd až do 65 km a je vybavená dvoma nezávislými brzdami. Z aktuálnej verzie EXS, predstavenej v roku 2018, sa doteraz predalo vyše 10.000 kusov.

Tagy

Pokračovať v čítaní