Auto.sk Auto.sk

Novinky

Rolls Royce Phantom VIII - synonymum luxusu má nového pokračovateľa

Ikonický model značky Rolls Ryoce si nemôže kúpiť každý a nielen kvôli jeho cene. Exkluzívny automobil sa dostane len do rúk vyvolených.
Rolls Royce Phantom VIII - synonymum luxusu má nového pokračovateľa

Ikonický model značky Rolls Ryoce si nemôže kúpiť každý a nielen kvôli jeho cene. Exkluzívny automobil sa dostane len do rúk vyvolených.

Rolls Royce je v automobilovom priemysle synonymum pre luxus. Už menej ľudí si pri tejto značke spomenie na techniku a rýchlostné rekordy, s ktorými je táto značka spájaná. My sme mali možnosť zúčastniť sa predstavenia vozidla Rolls Royce Phantom ôsmej generácie v Prahe, ešte pred jeho výstavnou premiérou na autosalóne vo Frankfurte. Priestory Hauch Gallery zvyčajne slúžia na výstavy súčasného umenia. Na chvíľu v ňom našiel svoj domov Rolls Royce Phantom, ktorý prepája odkaz minulosti so súčasnými technológiami.

Rolls Royce Phantom
Rolls Royce

Keď sme na začiatku spomenuli techniku, nebolo to len tak. Rolls Royce Phantom je napriek známym tvarom úplne nový. Je postavený na hliníkovej platforme a využíva množstvo najmodernejších technológií. Aj tie sú však zamerané na komfort. K nemu prispieva natáčanie zadných kolies, ale najmä elektricky nastavovateľné vzduchové pruženie s adaptívnymi tlmičmi a aktívnymi stabilizátormi. Podvozok sa pripravuje na nástrahy ciest už vopred. Situáciu pred autom totiž monitoruje kamera, a tak sa podvozok pripraví na všetky nerovnosti. Výsledkom je maximálne komfortná jazda, ktorú Rolls Royce nazýva “Magic Carpet Ride“.

Phantom predvádza analógovú autonómnu jazdu

Technológiou dnešných dní je však autonómna jazda. Predstavitelia automobilky však svorne tvrdia, že Rolls Royce sa s touto technológiou vyrovnal už pred dlhými desaťročiami. Veľká časť majiteľov Rolls Royce má totiž osobného šoféra a môžeme hovoriť o analógovej autonómnej jazde.

Dizajnéri a konštruktéri prísne hľadia na to, aby si vozidlá aristokratickej značky zachovali svoju tvár a nemali nič spoločné s ostatnými autami. Na druhej strane automobilka svoj klenot Phantom nepredá hocikomu, a tak sú predaje značne obmedzené. Zaplatiť vývoj drahých technológií by preto nebolo možné. Pomoc bavorskej automobilky v podobe technických riešení je preto vítaná. Hovoriť môžeme napríklad o osemstupňovej automatickej prevodovke, ktorá mení prevodové stupne už vopred na základe informácií z navigácie.

Spoločných technických prvkov by sme mohli nájsť viac, ale srdcom modelu Phantom naďalej ostáva do V usporiadaný dvanásťvalec. Objem motora s dvojitým prepĺňaním narástol na 6,75 l. Ak si niekto myslí, že výkon je pri aute ako Rolls Royce Phantom na poslednom mieste, tak sa mýli. Parametre 420 kW a 900 Nm ponúkajú viac než svižné tempo.

Rolls Royce Phantom
Rolls Royce

Vo vnútri je všetko zamerané na posádku vzadu. Niežeby vpredu nebolo luxusné sedenie, ale dvanásťpalcové obrazovky, elektricky vysúvateľný drevený piknikový stolík a šampanské s pohármi nájdete, ak sedíte vzadu. Ale už samotné posadenie znamená zážitok, ktorý bežne v autách nezažijete. V kožou potiahnutých sedadlách si okamžite nájdete pohodlný posed, nohy sa vám zaboria do kobercov z ovčej vlny s dlhým vlasom a vy, ako majiteľ luxusného auta určite nerozmýšľate nad zložitosťou ich čistenia.

Rolls Royce Phantom
Rolls Royce

Namiesto toho si môžete vychutnávať ticho. Izolačné materiály s hmotnosťou výrazne prekračujúcou 100 kg vás odfiltrujú od diania vonku. Výrobca nezabudol ani na hluk pneumatík, a preto v spolupráci s Continentalom pripravil gumy so špeciálnou antihlukovou penou na vnútornej strane. Samotná automobilka označuje nový Phantom za najtichšie auto na svete, minimálne vo vnútri. Podstatnou časťou je v prípade značky Rolls Royce individualizácia. Kombinácia farieb, materiálov a dekórov nepozná hranice. A nemusí to byť nutne konzervatívne riešenie, pokojne si môžete vybrať aj nápadnú ružovú farbu. Novinkou je v tomto ohľade “galéria“. Ide o presklenú časť palubnej dosky, zobrazujúcu individuálne umelecké dielo.

Rolls Royce Phantom
Rolls Royce

Slávne auto má slávnych majiteľov

Rolls Royce je iný svet a dostať sa medzi prvými k novému Phantomu nie je jednoduché. Pre väčšinu z nás je prekážkou cena, ale ani majetok nemusí stačiť, aby ste ho dostali do svojej garáže. Rolls Royce si totiž vyberá, komu takéto auto ponúkne. Nakoniec značka bola vždy spájaná so slávnymi osobnosťami zo sveta módy a hudobného, či filmového priemyslu. Pre príklad sme nemuseli chodiť ďaleko. Priamo v Hauch Gallery sa nachádzal aj Rolls Royce Phantom šiestej generácie. Jeho pôvodným majiteľom bol Omar Sharif. Tento kúsok si údajne kúpil za honorár z filmu Doktor Živago.

Rolls Royce Phantom
Rolls Royce

Vozidlo je v pôvodnom stave. Stopy času vidno na častiach karosérie aj laku, vo vnútri cítiť výraznú vôňu kože. K autu existujú ešte pôvodné preberacie protokoly, podpísané pri kúpe priamo známym hercom. Hodnotu tohto kúska si nechceme ani predstaviť. Pre nás ostala utajená, rovnako ako meno českého majiteľa.

Tagy

Pokračovať v čítaní