Auto.sk Auto.sk

Novinky

Renault s prehľadom splní emisie 2020. Voľné emisné kvóty ponúkne konkurencii

Renault si pomohol predajom veľkého množstva elektromobilov. Navyše celkovo najpredávanejším modelom v Európe je nové Clio, ktoré nie je z hľadiska emisií problémom.
Renault s prehľadom splní emisie 2020. Voľné emisné kvóty ponúkne konkurencii

Splnenie emisných limitov CO2 je pre veľké automobilky s veľkým zastúpením vozidiel so spaľovacím motorom len ťažko naplniteľným cieľom. Oproti tomu taká Tesla so svojimi elektromobilmi nemá v tomto smere väčší problém. Vďaka tomu môže pravidelne predávať voľné emisné kvóty v Európe ďalším automobilkám, ktoré sa tým môžu vyhnúť pokutám. Tesla takto pomáha koncernu Fiat Chrysler. Trochu prekvapivo sa k nej v roku 2020 pridá aj Renault, ktorý by mal v tomto roku bez problémov podliezť emisné limity. Podľa portálu Autocar už poslal príslušnú dokumentáciu, potrebnú k predaju emisií, Európskej komisii. Záujemcovia majú teraz čas na registráciu do 18. novembra. Do tohto dátumu musia Renaultu dokázať, že nespôsobia francúzskej automobilke prekročenie limitov, alebo v opačnom prípade zaplatia za prípadné pokuty. 

Očakávalo sa, že Renault ponúkne voľné kvóty partnerským značkám z aliancie, teda Nissanu a Mitsubishi. Tento krok však znamená, že plánuje obchodovať s treťou stranou. Zatiaľ nie je potvrdené s kým, šepká sa o automobilke Dailmer, ktorá podľa všetkého emisné limity nesplní. V prospech tohto obchodu hovorí aj spolupráca medzi jej dcérskou značkou Mercedes a Renaultom. A ako je možné, že si Renault môže dovoliť predaj emisných kvót? Odpoveď naznačujú augustové čísla predajov, kedy sa Renaultu podarilo v západnej Európe predať najviac až 51 200 elektromobilov. Okrem toho v Európe sa radí medzi celkovo najpredávanejšie auto nové Clio. A v tomto prípade platí menšie auto menšie emisie.

Pokračovať v čítaní