Auto.sk Auto.sk

Novinky

Pozrite si najbezpečnejšie autá podľa Euro NCAP v roku 2019

Rok 2019 možno z pohľadu bezpečnosti hodnotiť veľmi pozitívne. Veľkým prekvapením je, že druhým celkovo najbezpečnejším modelom je auto bez pevnej strechy.
Pozrite si najbezpečnejšie autá podľa Euro NCAP v roku 2019

Rok 2019 možno z pohľadu bezpečnosti hodnotiť veľmi pozitívne. Veľkým prekvapením je, že druhým celkovo najbezpečnejším modelom je auto bez pevnej strechy.

Euro NCAP podrobilo nárazovým testom v minulom roku 55 vozidiel. Dobrou správou je, že napriek sprísňujúcim sa požiadavkám až 41 získalo plný počet - päť hviezdičiek. Rok 2019 sa tak zaradil medzi najúspešnejšie roky z pohľadu bezpečnosti nových modelov na európskom trhu. Víťazom v kategórii malých rodinných áut sa stal Mercedes CLA, ktorý zároveň dosiahol najlepšie hodnotenie spomedzi všetkých testovaných modelov. Viac ako 90 % získal v hodnotení troch zo štyroch kategórií. Značka Mercedes v testoch celkovo vynikala vďaka vynikajúcej ochrane posádky a vyspelým asistenčným systémom. Päť hviezdičiek okrem modelu CLA získalo ďalších 5 Mercedesov.

Tesla Model 3

Darilo sa aj Tesle. Model X je víťazom v kategórii veľkých SUV. Medzi veľkými rodinnými autami sa zas o prvé miesto s BMW radu 3 delila Tesla Model 3. Hneď za touto dvojicou skončila nová Octavia.

V kombinovanej kategórii malých SUV/MPV vyhral Subaru Forester, ktorý sme nedávno preverili v teste (viď. odkaz vyššie). Hneď za ním sa umiestnila Mazda CX-30 a VW T-Cross. V kategórii malých áut bol súboj, podobne ako v prípade veľkých rodinných áut, poriadne vyrovnaný. O prvé miesto sa tak v tomto prípade delí Audi A1 a Renault Clio. Za nimi sa umiestnil nový Ford Puma.

BMW Z4

Za zmienku ešte stojí Mazda 3, ktorá sa umiestnila druhá v kategórii malých rodinných áut. Spolu s Mazdou CX-30 zaujali takmer perfektným hodnotením ochrany dospelých. Mazda CX-30 mala skóre 99 %, Mazda 3 98 %. Rovnať sa s nimi vďaka 98 % hodnoteniu mohla ešte Tesla Model X. Euro NCAP neudelilo ocenenie v kategórii roadsterov, keďže jediným testovaným vozidlom tejto kategórie bolo v roku 2019 BMW Z4. Jedným dychom však treba dodať, že výsledky BMW Z4 boli vynikajúce a stanovilo nový štandard v rámci svojej kategórie. Za celkovo najbezpečnejším autom roku 2019, Mercedesom CLA, zaostalo v súčte všetkých štyroch hodnotených kategórií len o 2 %, a umiestnilo sa na celkovom druhom mieste.

KategóriaModel
Veľké rodinné auto - víťazi
Nasledovník
Tesla Model 3 a BMW radu 3
Škoda Octavia
Veľké SUV - víťaz
Nasledovník
Tesla Model X
Seat Tarraco
Malé SUV/MPV - víťaz
Nasledovníci
Subaru Forester
Mazda CX-30 a VW T-Cross
Malé autá - víťazi
Nasledovník
Audi A1 a Renault Clio
Ford Puma
Hybrid/elektromobil - víťaz
Nasledovník
Tesla Model 3
Tesla Model X
zdroj: Euro NCAP

Tagy

Pokračovať v čítaní