Auto.sk Auto.sk

Novinky

Opel ukazuje modernizovanú športovú Insigniu GSi

Modernizovaný model dostala nové motory a vrcholná verzia má o 22 kW nižší výkon. Dôležitejšie pre značku je zrejme zníženie emisií.
Opel ukazuje modernizovanú športovú Insigniu GSi

Modernizovaný model dostala nové motory a vrcholná verzia má o 22 kW nižší výkon. Dôležitejšie pre značku je zrejme zníženie emisií.

Nový Opel Insignia oslavuje svoju svetovú premiéru na autosalóne v Bruseli. Po prvýkrát tak možno vidieť okrem limuzíny Grand Sport a kombi Sports Tourer aj športovú verziu GSi s novým ostrejším dizajnom: vertikálne otvory v prednom nárazníku majú pripomínať zuby šabľozubého tigra. Verzia GSi vyráža do nového roka s novým 2,0 - litrovým preplňovaným zážihovým motorom s výkonom 169 kW (230 k) a novou 9 - stupňovou automatickou prevodovkou. Vrcholná verzia GSi tak bude disponovať o 22 kW nižším výkonom ako pred faceliftom. Okrem toho ponúka elektricko-hydraulický posilňovač bŕzd, mechatronický systém zavesenia kolies FlexRide a systém pohonu štyroch kolies Twinster so smerovaním krútiaceho momentu.

Spotreba paliva nižšia o 18 percent

Vlajková loď tejto nemeckej značky s bohatou tradíciou sa premiérovo predstaví vo verziách GSi, Grand Sport a Sports Tourer s novými zážihovými a vznetovými motormi. Spotrebu paliva majú znížiť aj nové prevodovky s nízkym trením, ktoré zároveň prispievajú k zvyšovaniu pohodlia. Na výber bude šesťstupňová manuálna prevodovka, alebo osem, resp. deväťstupňová automatická prevodovka. Aerodynamické vlastnosti nového modelu Insignia dodatočne vylepšuje aktívna celoplošná záklopka. V porovnaní s predošlým modelom sa spotreba paliva podľa staršieho meracieho cyklu NEDC znížila až o 18 percent, pričom emisie CO2 dosahujú úroveň len približne 100 g/km. Vďaka tomu patrí nová Insignia medzi úspornejšie vozidlá v rámci svojho segmentu.

Okrem toho Insignia ponúka moderné bezpečnostné a asistenčné systémy, predovšetkým nové adaptívne pixelové svetlá IntelliLux LED®. Obsahujú celkovo 168 LED prvkov – 84 na jeden svetlomet! Vodiči modelu Insignia tak získajú ultra tenké svetlomety, ktoré poskytujú výbornú viditeľnosť a reagujú ešte rýchlejšie a presnejšie než doteraz. Pritom však neoslňujú vodičov vo vozidlách vpredu ani v opačnom pruhu.

Opel sľubuje zábavu za volantom

O zábavu za volantom sa má postarať najmä športový pohon všetkých kolies so smerovaním krútiaceho momentu. V režime pohonu všetkých kolies (AWD) nahrádzajú klasický zadný diferenciál dve spojky. Vďaka tejto technológii má byť nový Opel Insignia GSi obratnejší pri zatáčaní. Záverečné detaily nového modelu Opel Insignia GSi sa dolaďovali na legendárnej „Severnej slučke“ okruhu Nürburgring. Ďalšieho vylepšenia sa dočkali aj vysokovýkonné štvorpiestikové brzdy Brembo (s červenými strmeňmi) a priame riadenie.

Insignia GSi sa štandardne dodáva vybavená mechatronickým systémom zavesenia kolies FlexRide, ktorý dokáže v zlomku sekundy upraviť nastavenia tlmičov a riadenia. Systém FlexRide ďalej mení vlastnosti plynového pedála a body radenia deväťstupňovej automatickej prevodovky. Vodič si môže vyberať spomedzi jazdných režimov „Standard“, „Tour“, „Sport“ a – exkluzívne pre variant GSi – „Competition“.

Nové motory a prevodovky

Zatiaľ čo predošlý model mal zážihové a vznetové motory z troch rôznych rodín motorov, všetky trojvalcové a štvorvalcové motory súčasného modelu patria do jednej novej generácie. Základ tvoria 1,4-litrový zážihový motor s výkonom 107 kW (145 k) a 1,5-litrový vznetový motor s výkonom 90 kW (122 k) (všetky údaje spotreby nájdete v tabuľke).

Trojvalcové motory sú až o 50 kilogramov ľahšie než ich predchodcovia v predošlom modeli a používa ich aj v nová Astra. Vyššie v ponuke pre model Insignia sú 2,0-litrový vznetový štvorvalec (predstaví sa neskôr v tomto roku) a 2,0-litrový zážihový motor s výkonom 147 kW (200 k) – v prípade variantu GSi 169 kW (230 k). 2,0-litrové zážihové agregáty sú zároveň prvé motory spoločnosti Opel s funkciou vypínania valcov. Okrem prípadov, keď vodič vyžaduje vysoký výkon, systém variabilného ovládania vačkového hriadeľa vypne dva valce, čím sa výrazne zníži spotreba paliva.

Opel Insignia GSi 2020 (facelift) (10 obrázkov v galérii)

Tagy

Pokračovať v čítaní