Auto.sk Auto.sk

Novinky

Najspoľahlivejšou značkou je Peugeot pred Škodou (prieskum J.D. Power)

Jeden až trojročné vozidlá mali podľa britského prieskumu za posledných 12 mesiacov menej porúch ako v rovnakom prieskume pred rokom. Výrazne si polepšil Peugeot, ktorý sa prebojoval na čelo hodnotenia značiek.
Najspoľahlivejšou značkou je Peugeot pred Škodou (prieskum J.D. Power)

Jeden až trojročné vozidlá mali podľa britského prieskumu za posledných 12 mesiacov menej porúch ako v rovnakom prieskume pred rokom. Výrazne si polepšil Peugeot, ktorý sa prebojoval na čelo hodnotenia značiek.

J.D. Power

J.D. Power je spoločnosť, zaoberajúca sa spokojnosťou zákazníkov. Pravidelne zverejňuje aj štatistiky z automobilového priemyslu. Nový prieskum vychádza zo skúsenosti 11 530 majiteľov áut vo Veľkej Británii, ktorí prihlásili nové vozidlo v období november 2015 až január 2018. Štúdia sa zamerala na problémy vozidiel za posledných 12 mesiacov v prípade jeden až trojročných vozidiel, patriacich prvému majiteľovi. Zdá sa, že najväčšiu bolesť hlavy majiteľom vozidiel spôsobujú nové audio multimediálne systémy a navigácie, ktoré stoja za polovicou z desiatich najčastejších problémov. Z tohtoročnej štúdie ďalej vyplýva, že vozidlá sa v porovnaní s minulým rokom zlepšili vo všetkých kategóriách s výnimkou sedadiel. Zvyšovanie spoľahlivosti sa ozrkadlilo aj v ochote zákazníkov opätovne kúpiť auto tej istej značky. Kým v roku 2015 len 43 % vodičov chcelo určite znovu kúpiť vozidlo rovnakej značky, tak v roku 2019 to platí až pre 49 % respondentov.

Celkovú spokojnosť s vozidlami/značkami vyjadrilo J.D. Power číslom, ktoré zodpovedá priemernému počtu porúch 100 vozidiel za jeden rok. Tohotoročný priemer hodnotených automobiliek je 119 porúch na 100 vozidiel. V minulom roku bol tento priemer s číslom 128 horší. V nasledujúcom grafe sú zobrazené výsledky jednotlivých značiek pre rok 2019. S pomerne výrazným odstupom (77 porúch na 100 áut) vyhral Peugeot pred Škodou a Hyundaiom. Z prémiových značiek najlepšie obstálo Volvo s hodnotením 106. V rebríčku chýbajú značky Jeep a Mitsubishi, ktoré síce boli hodnotené, ale pre malú vzorku vozidiel neboli do rebríčka zaradené. Hodnotenie sa týka len veľkosériových automobiliek.

V nasledujúcej tabuľke uvádzame tri najlepšie vozidlá v hodnotení vo svojej kategórii. Veľké SUV neboli hodnotené pre malú vzorku vozidiel v prieskume spokojnosti.

Kategória1. miesto2. miesto3. miesto
Mestské vozidláVW Up!Hyundai i10Peugeot 108
Malé autáPeugeot 208Hyundai i20Ford Fiesta
Kompaktné autáŠkoda OctaviaSeat LeonFord Focus
Stredná triedaOpel InsigniaMercedes triedy CVolkswagen Passat
Veľké a luxusné autáMercedes triedy E--
MPVFord C-Max/Grand C-MaxOpel ZafiraCitroen C4 Picasso/Grand C4 Picasso
Malé SUVOpel Mokka/Mokka XPeugeot 2008Nissan Juke
Kompaktné SUVVolkswagen TiguanPeugeot 3008Honda CR-V

Tagy

Pokračovať v čítaní