Auto.sk Auto.sk

Novinky

Mercedes Vision EQS prináša závan budúcnosti, ale nie vzdialenej

Mercedes EQS sa vyznačuje jemnými líniami, množstvom svetiel a prináša nový pohľad na interiér. Vraj si naň v prípade Mercedesu môžeme pomaly zvykať.
Mercedes Vision EQS prináša závan budúcnosti, ale nie vzdialenej

Mercedes EQS sa vyznačuje jemnými líniami, množstvom svetiel a prináša nový pohľad na interiér. Vraj si naň v prípade Mercedesu môžeme pomaly zvykať.

Autosalón vo Frankfurte otvára svoje brány a automobilky odhaľujú svoje skvosty. V prípade Mercedesu je ním koncept Vision EQS. Dizajn vozidla nie je prehnane futuristický, Mercedes skôr stavil na eleganciu, ladné tvary a jemné línie bez hrán. Výkonný elektromobil síce zaujme dvojfarebnou karosériou a veľkými 24-palcovými kolesami, ale sú to svetlá, ktoré sa radia k najzaujímavejším prvkom. Svetelný pás sa tiahne celým obvodom vozidla a rozdeľuje karosériu na dve časti. Vzadu ho dopĺňa 229 svietiacich trojcípych hviezd. Prednej časti dominuje čierna predná maska. Po naštartovaní sa na nej rozsvieti 188 svetiel, z ktorých každé pozostáva z piatich LED bodov. Celkovo je teda na prednej maske až 940 LED bodov. Spolu vytvoria trojrozmerný obraz voľne plávajúcich hviezd. Svetlomety po stranách obsahujú po dva holografické moduly. Množstvo svetiel nemá Mercedes EQS len samoúčelne na okrasu. Slúžia na komunikáciu s okolím, čo je dôležitá schopnosť v prípade autonómnych áut budúcnosti.

Mercedes EQS

V interiéri sú osadené štyri rovnocenné sedadlá. Vnútorný priestor je rozdelený stredovým panelom a vo vozidle absentuje B-stĺpik medzi dverami. Celý kokpit je inšpirovaný palubou lode a majitelia budúcich Mercedesov by si ho mali dobre pozrieť. Takto totiž bude interiér luxusných sedanov v budúcnosti vyzerať.

Priestor pod stredovým tunelom vo vnútri vznikol vďaka zapracovaniu batérií do podlahy. Elektromotory sú zas uložené na prednej a zadnej náprave. Celkový výkon 350 kW a krútiaci moment 760 Nm robí z luxusného sedanu dynamické auto, ktoré zrýchli na 100 km/h v priebehu 4,5 s. O kapacite batérií veľa nevieme, ale na jedno nabitie prejde EQS až 700 km. Pri využití nabíjačky s výkonom 350 kW sa batéria nabije na 80 % v priebehu 20 minút. Koncept je postavený na úplne novom technickom základe. Vďaka modernému modulárnemu systému možno meniť rázvor náprav, rozchod kolies a variabilná je aj batéria. Nová platforma je tak využiteľná vo vozidlách rôznych veľkostí a rôzneho zamerania.

Mercedes Vision EQS (23 obrázkov v galérii)

Koncept EQS Vision je síce moderný, ale nie je príliš futuristický, nepatrí do ďalekej budúcnosti. Svedčia o tom nielen na pomery konceptu relatívne konzervatívne tvary, ale aj technológie. Automobilky už roky ohurujú konceptami s autonómnym riadením štvrtého a piateho stupňa. Mercedes v prípade EQS stavil na "len" autonómne riadenie tretieho stupňa, využiteľné počas dlhých diaľničných presunov. Vďaka modulárnemu systému senzorov je ho možné neskôr so zlepšujúcou sa technológiou vylepšiť na vyšší stupeň autonómneho riadenia.

Tagy

Pokračovať v čítaní