Auto.sk Auto.sk

Novinky

Mercedes S spája head up displej s rozšírenou realitou (video)

Auto, plné najnovších technológií, predstaví Mercedes už o niekoľko dní.
Mercedes S spája head up displej s rozšírenou realitou (video) Mercedes

Mercedes ukázal v krátkom videu nový head up displej s rozšírenou realitou, určený pre novú Triedu S. V podstate vylepšil to, čo už trochu poznáme z modelov Triedy A. Tam sa na dotykovom displeji zobrazuje pohľad kamery a k tomu grafické prvky ako šípky navigácie. V praxi ide o veľmi dobrú pomôcku. Celú túto funkciu Mercedes vylepšil a preniesol na head up displej. Šofér tak priamo v zornom poli vidi grafické prvky, ktoré mu ukazujú virtuálnu vzdialenosť od vozidla vpredu, červené línie zvýrazňujú čiary jazdného pruhu, keď hrozí jeho neželané opustenie, ale najzaujímavejším prvkom bude opäť navigácia. Modré šípky uľahčia orientáciu v neznámom prostredí a nehrozí, aby šofér nesprávne odbočil. Celé si to pozrite v krátkom videu.

Mercedes zatiaľ neprezradil detaily technológie, ktorú pri vylepšenom head up displeji využíva. Nejakým spôsobom musí sledovať pohľad šoféra, lebo keď sa napríklad nadvihnete na sedadle, alebo posuniete do strany, tak by už napríklad kreslené červené čiary nesedeli s hranicou jazdného pruhu. Platí to aj pre grafické vyznačenie vzdialenosti od auta vpredu. Na obyčajnom displeji takýto problém nehrozí, nech sa naň pozriete z akéhokoľvek uhla, tak dokreslené grafické symboly sú na správnom mieste. Práve v tomto ohľade bol prechod k head up displeju techologicky náročnejší.

O ďalších novinkách v novej Triede S sme už informovali. Dôležitým prvkom bezpečnosti sa stanú predné airbagy pre posádku vzadu. Ďalším inovatívnym prvkom je nadvihnutie vozidla pri náraze zboku až o 8 cm. Vďaka senzorom a nastaviteľnému podvozku nadvihne vozidlo celý bok tesne pred nehodou a náraz tak smeruje do pevnejších častí karosérie. Podobnú technológiu už niekoľko rokov využíva Audi A8.


 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní