Auto.sk Auto.sk

Novinky

Mechanik prestaval Hilux na obytné auto. Po 30 rokoch bol predaný za 49 000 dolárov

V roku 1991 si mechanik spoločnosti Toyota v mestečku The Dalles v Oregone priviezol do dielne vozidlo Hilux 4x2 z roku 1978, známe v USA ako Toyota pickup a postavil na ňom terénny camper.
Mechanik prestaval Hilux na obytné auto. Po 30 rokoch bol predaný za 49 000 dolárov

Obytný automobil, postavený na terénom aute, je snom mnohých dobrodruhov. Nemusí byť nový – stačí funkčné usporiadanie obytnej časti na spoľahlivom aute, ktoré si poradí v každom teréne. Presne také nedávno predali na aukčnom portáli bringatrailer.com. Toyotu Chinook 4×4 z roku 1991 spoločnosť OttoEx z Oregonu predala za 49 000 dolárov.

Camper 4x4 namiesto pick-upu

V roku 1991 si mechanik spoločnosti Toyota v mestečku The Dalles v Oregone priviezol do dielne vozidlo  Hilux 4x2 z roku 1978, známe v USA ako Toyota pickup a postavil na ňom terénny camper. Úpravy trvali dva roky, a keď bolo auto hotové, používal ho na dovolenky a výlety do konca 90. rokov. Potom ho začal predvádzať na autosalónoch. Predal ho až v roku  2018. Od septembra tohto roku má auto nového majiteľa, ktorý zaň zaplatil 49 000 dolárov. 

Tvorca obytného automobilu použil na úpravu dielce z modelu Toyota pickup 4×4 z roku 1980. Takto získal Hilux nový rám, pruženie, prednú nápravu a motor. Auto bolo vybavené obytnou nadstavbou značky Chinook RV od spoločnosti Trail Wagons, ktorá od roku 2005 fungovala ako rodinná manufaktúra malých sérií rekreačných automobilov.  

Dom s pohonom všetkých kolies

Do interiéru obytného vozidla je prístup zozadu pomocou špeciálne namontovaného schodu cez bočne otvárané dvere. Vo vnútri je kuchynský modul s nerezovým drezom, pokrytým masívnou doskou na krájanie, podsvietenými skrinkami na mieru, propánovým varičom s dvoma platničkami a so zabudovanou mikrovlnnou rúrou. Vedľa kuchynky je jedáleň so zaťahovacím stolom a rohovou pohovkou, ktorá sa po rozložení premení na posteľ. Druhé vyklápacie lôžko je zavesené na strope karavanu, rovnako ako dve hojdacie siete. Keď je vozidlo zaparkované, strecha sa dá zodvihnúť o niekoľko desiatok centimetrov a okná možno zakryť žalúziami, vyrobenými na mieru. 

Športové aj elegantné

V kabíne sú umiestnené béžové sedadlá Recaro z vozidla Toyota Supra z roku 1985, čalúnené kožou s červeným vyšitým logom Chinook. Pribudol aj nový volant, stredová konzola,  rádiotelefón CB, stropný ovládací panel a upravená prístrojová doska. Na tachometri vidieť prejazdených 44-tisíc míľ. Auto je vybavené klimatizáciou Nippondenso a digitálnym kompasom  Wayfinder. 

V rámci úprav bola karoséria nalakovaná metalízovaným lakom s odtieňom taliansky vlašský orech a dostala nálepky Chinook. 15″ čierne oceľové kolesá s chrómovými puklicami majú pneumatiky 31×10.5″ Wild Country Radial XTX Sport. Predné odpruženie sa zvýšilo o 3 palce (7,6 cm) a zadné o 4 palce (10 cm). Auto dostalo aj priečne stabilizátory a zadné vzduchové tlmiče. 

Milovníci turistických automobilov

Hilux Chinook 4×4 predala v aukcii spoločnosť OttoEx – ktorú vedie vášnivý dovozca a obchodník s klasickými obytnými autami, najmä z  80. a 90. rokov. Firma z Portlandu v Oregone zvyčajne dováža modely z japonského a európskeho trhu a najradšej siaha po vozidlách značky Toyota. Starostlivo vyberá atraktívne autá, dováža ich a registruje v USA a potom ich renovuje, alebo dodatočne upravuje – v závislosti od pokynov zákazníka. Vďaka OttoEx sa na nekonečné americké cesty dostalo už mnoho výnimočných automobilov. 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní