Auto.sk Auto.sk

Novinky

Jaguar modernizoval modely XF a XE. Cenu stlačil dole

Cenníková cena je teraz bližšie k realite. Za jej znížením je však aj zníženie počtu kombinácií výbav a motorizácií, čím Jaguar dosiahol zjednodušenie výroby.
Jaguar modernizoval modely XF a XE. Cenu stlačil dole

Menší model XE sa na pohľad nezmenil, keďže prešiel modernizáciou len nedávno, za to väčší brat XF má prepracovaný dizajn prednej časti s novou prednou maskou a s novými svetlami. Zmenený je aj zadný nárazník. Podstatnejšie zmeny sa udiali pod kapotou a dotkli sa rovnako oboch modelov. Starší naftový motor bude nahradený modernejším elektrifikovaným štvorvalcom D200 s objemom 2,0 l. Motor s výkonom 200 k a s krútiacim momentom 430 Nm si vypomáha 48 V mild hybridným systémom. Benzínovú alternatívu tvorí pre oba modely benzínový štvorvalec s objemom 2,0 l v dvoch verziách P250 a P300. Ako už označenie prezrádza, disponujú výkonom 250 resp. 300 k. Všetky motory spolupracujú výlučne s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF a poháňajú všetky štyri kolesá. Slabší benzín a rovnako aj naftový motor sú k dispozícii aj s pohonom zadných kolies. 

Jaguar XF

Jaguar XE aj XF dostali po vzore ostatných súrodencov nový infotainment Pivi Pro a druhú generáciu kľúča Activity Key, ktorý možno nosiť ako náramok na ruke. Využitie má najmä pri športových aktivitách, keď klasický kľúč prekáža.

Život v kategórii prémiových áut nie je ľahký, konkurencia je silná. Ešte väčším problémom pre XE a XF je prechod motoristov smerom k SUV. Predaje týchto modelov tak neboli nijako oslnivé, hoci najmä menšie XE je podľa nášho názoru šoférsky veľmi príjemné auto. V nie príliš priaznivej situácii sa Jaguar rozhodol zatlačiť na cenu. Zatiaľ poznáme len britskú cenovku, ako vždy pri predstavení nových modelov značky Jaguar. Pri oboch modeloch je o pár tisíc libier nižšie.

Jaguar XE

Za zníženou cenou sa skrývajú dva dôvody. Doteraz si zákazníci v Británii mohli vybaviť zľavu z cenníkovej ceny a reálne tak kupovali vozidlá lacnejšie. Teraz je cena oboch modelov bližšie k realite a záujemcovia nemôžu počítať s veľkými zľavami. Druhým dôvodom sú znížené náklady, keďže Jaguar výrazne okresal ponuku, a tým zjednodušil výrobu. V prípade modelu XF bolo doteraz na výber až 68 kombinácií motorizácie, typu karosérie a výbav, po novom ich bude len 28. Veľmi podobne to vyzerá aj v prípade menšieho súrodenca XE, ktorému počet ponúkaných kombinácií klesol z 24 na 13. Cena XE v Británii začína na sume 29 635 libier (32 649 eur) a XF 32 585 libier (35 899 eur).

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní