Auto.sk Auto.sk

Novinky

Honda prezradila detaily o novom hybridnom Jazze

Mestský Jazz si zachová bohatý vnútorný priestor a praktické riešenia v interiéri. Novinkou je hybridný pohon.
Honda prezradila detaily o novom hybridnom Jazze

Mestský Jazz si zachová bohatý vnútorný priestor a praktické riešenia v interiéri. Novinkou je hybridný pohon.

Fotografie novej Hondy Jazz a jej nového variantu Crosstar zverejnili Japonci už v minulom roku. V tom čase sme sa dozvedeli, že Jazz dostane hybridný pohon, nič bližšie však Honda neprezradila. Podrobnejšie informácie sme sa dozvedeli až teraz. Za názvom e:HEV sa skrýva benzínový motor s objemom 1,5 l a dva elektromotory. Spaľovací motor slúži hlavne na dobíjanie batérie a výrobu elektrickej energie pre elektromotor. Kolesá poháňa len pri vyšších rýchlostiach, aj vďaka tomu si Jazz vystačí s jednostupňovou prevodovkou. Na rovnakom princípe funguje aj hybridná Honda CR-V.

Malý Jazz ponúka tri režimy jazdy. Čisto elektrický režim využije najmä pri nízkych rýchlostiach v meste. Hybridný pohon bude mať najširšie využite. Benzínový motor slúži v tomto prípade len ako generátor elektrickej energie. V režime spaľovacieho motora začne kolesá poháňať priamo benzínový motor. Honda sa podľa vlastných slov pri vývoji zamerala najmä na neciteľný prechod medzi jednotlivými režimami jazdy. Auto dokáže vďaka hybridnej jednotke vyvinúť výkon 80 kW. Hlavnou devízou má byť papierová spotreba 4,5 l, v prípade verzie Crosstar 4,8 l.

Honda Jazz a Jazz Crosstar

Hlavnou devízou Hondy bol vždy vnútorný priestor a praktické riešenia. Dobrou správou je, že aj nový hybridný Jazz si zachoval praktické výklopné zadné sedadlá Magic Seats. Ich vyklopením vznikne dodatočný úložný priestor pre batožinu. Batožinový priestor má hodnotu 298 l, ale po sklopení sedadiel vzrastie až na 1 203 l, čo je vzhľadom k rozmerom Hondy Jazz výborné číslo.


Inžinieri sa pri vývoji auta sústredili aj na schopnosti multimediálneho systému. Ten sa spôsobom ovládania má podobať na telefón a displej sa dá nakonfigurovať podľa požiadaviek používateľa. Čas, potrebný k ovládaniu pravidelne používaných ovládacích prvkov, sa vraj znížil o 58 %, takže čakanie na zamrznutú navigáciu je zrejme minulosťou. Pripojenie mobilného telefónu k multimediálnemu systému je možné pomocou Android Auto a Apple CarPlay. Do predaja sa nová Honda Jazz dostane v lete tohto roku, ale ceny sa dozvieme už v marci.

Tagy

Pokračovať v čítaní