Auto.sk Auto.sk

Novinky

Francúzi kúpili v júni najviac áut a ťahajú Renault na čelo

Jún bol najsilnejším mesiacom v počte predaných áut od vypuknutia krízy vo februári. O zotavení ekonomiky sa zatiaľ hovoriť nedá.
Francúzi kúpili v júni najviac áut a ťahajú Renault na čelo

Jún bol najsilnejší mesiac v počte predaných nových áut od februára 2020, kedy vypukla koronakríza. Celkovo sa v európskej 27-čke predalo 1,13 milióna vozidiel, čo je stále o 24 % menej v porovnaní s júnom minulého roka. Na Slovensku sme na tom s poklesom o 19 % o niečo lepšie ako európsky priemer. Minulý mesiac sa u nás predalo 7 446 vozidiel. Celkovo sa tento rok u nás predalo 33 663 áut, čo je pokles o 35 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. 

Takmer všetky krajiny si zapísali slabší jún 2020 v porovnaní s júnom 2019. Výnimkou je Francúzsko s rastom o 2 %. V mesiaci jún sa tu predalo 233 535 vozidiel, čo je najviac zo sledovaných 27 štátov. Napriek pozitívnym číslam vo Francúzsku a celkovému rastu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi stále nemôžeme hovoriť o zotavení ekonomiky. Za zlepšením predajov vidí Felipe Munoz, analytik spoločnosti JATO Dynamics, iba pomalé reagovanie zákazníkov na lepšie ponuky a zľavy.

Keď sa pozrieme na tabuľku najpredávanejších áut, tak trochu prekvapujúco vidíme Volkswagen Golf až na druhom mieste. Dlhodobý európsky líder prehráva s Renaultom Clio už druhý mesiac po sebe a dôvodov je viacero. Golfu nepomohli problémy so softvérom, ktoré v uplynulých mesiacoch spomalili dodávky vozidla k zákazníkom. Navyše väčší potenciál v čase krízy majú lacnejšie vozidlá, čo Clio bezpochyby je. Za hlavnú príčinu však považujeme výborné výsledky predaja áut vo Francúzsku, kde obyvatelia tradične preferujú domáce značky. Renault to potvrdil tretím miestom Capturu, darí sa aj Peugeotu s novými modelmi 208 a 2008.

zdroj: JATO Dynamics

Pokračovať v čítaní