Auto.sk Auto.sk

Novinky

Displeje sa dostanú aj na dvere vozidiel. Prvým by mohol byť Mercedes triedy S

Displeje s dotykovými 3D plochami sa dostanú zrejme aj na dvere. Takouto novinkou sa pochválila spoločnosť Canatu, ktorá na nej spolupracovala s Mercedesom.
Seamless 3D touch door panel for Daimler - YouTube

Displeje s dotykovými 3D plochami sa dostanú zrejme aj na dvere. Takouto novinkou sa pochválila spoločnosť Canatu, ktorá na nej spolupracovala s Mercedesom.

Displeje zaberajú v autách čoraz viac miesta a pomaly sa dostanú aj na dvere. Obrazovky sme zatiaľ mohli vidieť na dverách Audi e-tron, kde slúžia ako náhrada za klasické spätné zrkadlá. Úplne iné využitie pre displej na dverách vidí Mercedes. V spolupráci so spoločnosťami Canatu a Faurecia vyvinul displej s integrovanými 3D dotykovými senzormi. Vytvarované dotykové plochy slúžia na nastavenie vyhrievania, či klimatizovanie sedadla, ale aj na aktiváciu masážnej funkcie.

Canatu

Klasické tlačidlá na otváranie okien tiež nahradili 3D dotykové plochy. Na displeji sa zobrazujú základné informácie o ovládanej funkcii. Všetky časti s trojrozmernými dotykovými plochami sú pre ľahšie zorientovanie posádky podsvietené. V momente, keď posádka nevyužíva dotykové ovládanie, môže ostať celý panel čierny, vtedy pripomína bežne používaný "klavírový dekór". Informácie o novom riešení dverí s displejom a dotykovým ovládaním priniesla na svojej stránke spoločnosť Canatu. Novinka by podľa informácií zo zverejneného videa mala šetriť priestor a hmotnosť.

Ak sa táto technológia dostane do sériovej výroby, tak ju môžeme očakávať v Mercedese triedy S, ktorý je tradične nositeľom najnovšej a najlepšej technológie značky. Na internete sa už objavili aj prvé fotografie maskovaného interiéru. Dvere sú kompletne zakryté, navyše ide o prototyp, takže mnohé prvky interiéru nie sú dotiahnuté. Z fotografií je však zrejmé, že Mercedes S nebude mať spojený digitálny prístrojový panel do jedného celku s dotykovým displejom na palubnej doske. Dotykový displej je oddelený, na výšku otočený a plynule nadväzuje na stredový tunel. Podľa všetkého pôjde o poriadne veľký displej. Nová generácia Mercedesu triedy S by mala byť predstavená ešte v tomto roku.

zdroj: Motor1.com

Tagy

Pokračovať v čítaní