Auto.sk Auto.sk

Novinky

BMW M1 je umeleckým dielom Andy Warhola. Pozrite si ho na nových fotkách

Pozrite si exkluzívne fotky športového vozidla, ktorého umelecká podoba vznikla pred 40 rokmi.
BMW M1 je umeleckým dielom Andy Warhola. Pozrite si ho na nových fotkách

Pozrite si exkluzívne fotky športového vozidla, ktorého umelecká podoba vznikla pred 40 rokmi.

„Zbožňujem toto vozidlo. Je ešte úspešnejšie ako umelecké dielo,” vyjadril sa Andy Warhol po tom, ako niekoľkými švihmi štetca premenil BMW M1. Štvrtý príspevok do umeleckej kolekcie BMW Art Car Collection vznikol za menej ako pol hodiny. Vozidlo Art Car od Andyho Warhola počas fotenia v Kolíne opäť potvrdilo, že ide o objekt snov. Už samotný umelec sťažil akýmkoľvek fotografom prácu. Pred 40 rokmi sa fotoaparáty ešte ani nestihli zaostriť a nastaviť a Warhol bol so svojou prácou už hotový. Na karosériu naniesol všetky farby dúhy. Ako neskôr uviedol, rýchlosť jeho práce odrážala stav, ktorý vytvára jeho umelecké dielo: „Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule.”

Krátko po poslednom švihnutí štetcom BMW M1, umelecky upravené Andym Warholom, ukázalo, aké rýchle dokáže byť umelecké dielo. BMW M1, vybavené štartovacím číslom 76, súťažilo v júni 1979 na pretekoch 24 hodín Le Mans. Nemecký jazdec Manfred Winkelhock a Francúzi Hervé Poulain a Marcel Mignot priviezli Art Car na druhom mieste vo svojej kategórii a v celkovom hodnotení obsadili šiestu priečku.

Mnohí fanúšikovia považujú toto vozidlo za najvýznamnejší kúsok celej kolekcie. Preto vôbec neprekvapí, že mníchovský automobilový fotograf, Stephan Bauer, si pri výbere svojho vozidla snov na fotografovanie vybral práve BMW M1 s umeleckým stvárnením od Andyho Warhola. Bauer (29) sa minulý rok objavil ako víťaz súťaže Social Media Contest Shootout 2018, ktorú organizovalo oddelenie BMW Group Classic. Súčasťou výhry bolo aj exkluzívne fotenie s BMW Art Car Number Four. Séria fotografií vznikla pri príležitosti 40. výročia od momentu, keď sa Andy Warhol umelecky prejavil na vozidle BMW M1. Mladý fotograf tak poskytol úplne nový pohľad na jedno z najlegendárnejších vozidiel v histórii automobilky BMW. Pozrieť si ho môžete v priloženej galérii.

Tagy

Pokračovať v čítaní