Autosuv.sk

Ostatné

Preteky európskych ťahačov a formúl rozpálili Slovensko

Dramatické preteky ťahačov a neopakovateľný zvuk starej Formuly 1 prinieslo na okruh SLOVAKIA RING podujatie OMV MaxxMotion Truck Race of Slovakia.

Víkend Majstrovstiev Európy pretekov ťahačov na okruhu (FIA ETRC) odštartovali piatkové tréningy a prvá kľúčová sobotňajšia kvalifikácia. V nej si uchmatol prvé miesto na štarte prvých zo štvoro pretekov nemecký šampión, Jochen Hahn (Team Hahn Racing, IVECO). Bola to už jeho štvrtá pole position sezóny. Hneď prvé preteky sa začali drámou, keď André Kursim (Don't Touch Racing, IVECO) kolidoval v rýchlej druhej zákrute s Reném Reinertom (IVECO) a preteky museli byť prerušené.

Hahn došiel do cieľa pred druhou Steffi Halmovou (Team Schwabentruck, IVECO) a tretím Adamom Lackom

Po reštarte sa vedenia ujal opäť Hahn, ktorý do cieľa došiel pred druhou Steffi Halmovou (Team Schwabentruck, IVECO) a tretím Adamom Lackom (Buggyra Racing, Freightliner).

Druhé preteky štartovali v obrátenom poradí top 8 z 1. pretekov. V nich si najlepšie počínal Nemec Sascha Lenz (SL Trucksport 30, MAN), ktorý vystrelil z piatej priečky na druhé miesto za Reného Reinerta na pole position. Ten však po chybe v druhom kole pustil pred seba Lenza, ktorý napokon vyhral pred Steffi Halmovou a Adamom Lackom na mieste treťom.

Súboje tesne po štarte druhých pretekov.

Preteky poznačilo množstvo napínavých predbiehacích manévrov a kolízií. Nedeľňajšiu kvalifikáciu vyhral opäť Jochen Hahn a to s časom 2 min 43,312 s. Rovnako tretie preteky poznačilo množstvo napínavých manévrov a kontaktov. Hahn však potvrdil svoju tohtoročnú dominanciu šiestym víťazstvom sezóny pred Reinertom a treťou Halmovou. Posledné štvrté preteky ETRC boli opäť o tesných odstupoch a akcii. Zvíťazil Španiel Antonio Albacete (Truck Sport Lutz Bernau, MAN) pred Maďarom Norbertom Kissom (Tankpool 24 Racing, Mercedes-Benz) a tretí skončil Sascha Lenz.

Adam Lacko

Súčasťou víkendu bola aj dlhoočakávaná séria Maxx Formula. Tá zaujala rozmanitosťou historických monopostov F1, GP2 a ďalších. Diváci tak mohli zažiť a hlavne počuť neopakovateľný zvuk atmosférických vidlicových osem, desať i dvanásťvalcov. Monopost F1 Jaguar R5 s motorom Cosworth z roku 2004 vo svojej testovacej jazde zároveň prekonal doterajšie najrýchlejšie zaznamenané kolo okruhu: Holanďan Klaas Zwart pokoril našu 5922-metrovú trať s časom 1 min 39,002 s. Dovtedajší rekord držal Brit Sam Bird na Formule Renault 3.5, ktorý v roku 2012 dosiahol počas testov čas 1 min 41,600 s. Zwart zároveň vyhral oboje pretekov Maxx Formula u nás.

Najbližší program na okruhu SLOVAKIA RING prinesie Histo Cup s množstvom zaujímavých pretekárskych veteránov (9.-11.8.) a samozrejme, OMV MaxxMotion Veľká cena SR preteky cestných automobilov na okruhu (21.-25.8.).

FIA ETCR na Slovakia ringu (2019) (25 obrázkov v galérii)

FIA ETCR na Slovakia ringu 2019 (2) (25 obrázkov v galérii)