Auto.sk Auto.sk

Motošport

Nový Tesla Roadster bude "najrýchlejší športiak sveta"

"Najnovšia generácia Roadsteru od Tesly bude tým najrýchlejším, čo doteraz svet zažil." Takéto trúfalé tvrdenia automobilka vypustila do sveta. Elektrický superšport na to skutočne má.
Nový Tesla Roadster bude "najrýchlejší športiak sveta"

"Najnovšia generácia Roadsteru od Tesly bude tým najrýchlejším, čo doteraz svet zažil." Takéto trúfalé tvrdenia automobilka vypustila do sveta. Elektrický superšport na to skutočne má.

Šialene rýchle? Určite. Najrýchlejšie na svete? Závidí od uhla pohľadu. Na trúfalé tvrdenia Elona Muska sme si už zvykli. Pri novom Roadsteri si však Tesla postavila latku skutočne vysoko. Plánuje tromfnúť všetky doteraz existujúce automobily.

Počas rozhovoru pre portál Recode sa Elon Musk vyjadril, že úlohu elektromobilov medzi superšportmi vníma ako extrémne dôležitú. Je totiž vraj dôležité zosadiť korunku benzínu a ukázať všetkým petrolheadom že elektrina vie všetko to čo nadupaný benzín, ibaže lepšie.

"Máme Roadster novej generácie. Bude najrýchlejší v každom ohľade. Najrýchlejšia akcelerácia, najvyššia maximálna rýchlosť, najlepšia ovládateľnosť. Je dôležité ukázať, že elektrina je tá najlepšia architektúra," povedal Musk.

Zatiaľ, čo dosiahnuť najrýchlejšiu akceleráciu pre elektromobily nie je vôbec problém, s maximálnou rýchlosťou sa musia inžinieri popasovať. Privysoké rýchlosti totiž extrémne vybíjajú batériu a prehrievajú ju. Problém s obtekaním vzduchu riešilo už Bugatti Chiron, ktoré dosahuje elektricky obmedzovaných 420 km/h. Ani absencia spaľovania teda nezachráni elektromobily od problémov s aerodynamikou.

Nový Roadster zájde na jedno nabitie neuveriteľných 1000 km, dostane batériu s kapacitou 200 kWh a plánuje maximálnu rýchlosť 402 km/h. Hennesey Venom F5, najrýchlejšie auto sveta, dosiahne až 484 km/h. Musk mal teda pri svojom vyjadrení o najrýchlejšom aute na mysli pravdepodobne akceleráciu. Tá má z 0 na 100 km/h trvať iba 1,9 sekundy. Bude teda až o 0,3 sekundy rýchlejšia ako pri momentálne najrýchlejšie akcelerujúcom Porsche 918 Spyder. Vďaka tomu, kvalitným brzdám a dobrej ovládateľnosti má auto skutočne potenciál byť na pretekárskych tratiach najrýchlejšie. Podľa Emila Boureta, jazdca Tesly, sú čísla ešte podhodnotené a nový Roadster dosiahne ešte lepšie výkony.

Snahu zosadiť spaľovacie motory z trónu superšportov nemá len Tesla. Chorvátsky Rimac vyvíja už svoj druhý elektrický superšport a McLaren tiež postupne prechádza na elektrinu.

Tagy

Pokračovať v čítaní