Auto.sk Auto.sk

Fun

Zháňate karavan? Tento koncept je autonómny a odvezie vás aj keď spíte

Prvý karavan s autonómnymi technológiami? Pravdepodobne áno. Koncept Hymer galileo vás odvezie aj vtedy, keď spokojne spíte.
Zháňate karavan? Tento koncept je autonómny a odvezie vás aj keď spíte

Prvý karavan s autonómnymi technológiami? Pravdepodobne áno. Koncept Hymer galileo vás odvezie aj vtedy, keď spokojne spíte.

Je až fascinujúce, keď si uvedomíme, že autonómnej jazde v spojení s karavanmi doteraz nebola venovaná prakticky žiadna pozornosť. Auto, ktoré vás odvezie na ľubovoľné miesto úplne samo a zároveň vám poskytne komfort garsónky? Veď to znie ako odpoveď na všetky dlhé cesty. V noci jednoducho nastavíte cieľ jazdy a robíte si svoje. Pracujete, navaríte si, vyspíte sa. Na druhý deň sa jednoducho zobudíte vo vami zvolenej destinácií a môžete sa venovať svojim aktivitám čerstvo vyspaní a plní energie.

Nemecký výrobca karavanov prišiel s konceptom Hymer Galileo, v ktorom nenájdete volant ani riadiace komponenty. Je to prakticky obývačka na kolesách, ktorá vás úplne samostatne odvezie kam len chcete. Tak vidí spoločnosť budúcnosť karavanov v tridsiatych rokoch dvadsiateho prvého storočia.

Vďaka novej technológií by sa pravdepodobne stali oveľa zbytočnejšími napríklad motely, ktorým by možnosť cestovať aj počas spánku poriadne pokazila kšeft. Hymer postavil svoj koncept na plochej karosérií so zabudovanou batériou, elektromotormi a riadením, na ktorú sa dá postaviť prakticky čokoľvek. Galileo, ktorý vyzerá ako terárium na kolesách, je práve vďaka svojmu jednoduchému dizajnu ideálnou karosériou pre karavany budúcnosti. Tá je však, slovami Paľa Haberu, len vo hviezdach.

Budúcnosť legislatívy zatiaľ nie je istá a niektoré otázky ešte nie sú vyriešené. Galileo sa na cesty pravdepodobne nedostane. Spoločnosť Hymer koncept vyrábať nezačne. Slúži však na ukážku toho, čo sú technológie schopné dokázať už dnes. A aj toho, kam by sa mohli v budúcnosti uberať.

Tagy

Pokračovať v čítaní