Auto.sk Auto.sk

Fun

Zaujal vás tento Chrobák? Z cenovky sa vám zatočí hlava

Veterány a historické vozidlá majú cenovku veľakrát vyššie ako dnešné autá. Suma, ktorú majiteľ požaduje za tento krásny VW Beetle, je však astronomická.
Zaujal vás tento Chrobák? Z cenovky sa vám zatočí hlava

Veterány a historické vozidlá majú cenovku veľakrát vyššie ako dnešné autá. Suma, ktorú majiteľ požaduje za tento krásny VW Beetle, je však astronomická.

Máte radi veterány? My áno. Volkswagen Chrobák je jedným z najvýnimočnejších áut sveta vďaka svojej bohatej histórií. Je to úplne prvé auto, ktoré vyprodukoval nemecký podnik pod pôvodným názvom KdF (Kraft durch Freude) ešte na konci tridsiatych rokov. Potom sa musela výroba dočasne preorientovať na výrobu vojenských automobilov pre účely armády tretej ríše, no Chrobáka aj tak oživili.

VW Chrobák 1964
Zdroj: Hemmings.com

Prečo je toto auto ikonou, už vieme. Za model z roku 1964 si však jeden predajca pýta v americkom Oregone jeden milión dolárov. Na portáli Hemmings, ktorý sa zaoberá predajom veteránov, je to tak jedno z najdrahších áut a zároveň najdrahší Chrobák s náskokom viac ako 950 000. Tak čo ho robí tak výnimočným? Pravdepodobne jeho príbeh a nedotknutosť.

VW Chrobak 1964
Zdroj: Hemmings.com

Americký zberateľ a automechanik Rudy Zvarich miloval Chrobáky a rád na nich jazdil. Vlastnil aj jeden z modelov roku 1957, ktorý používal ako svoje každodenné auto. V roku 1965 však Volkswagen aktualizoval vzhľad novej verzie a urobil facelift. Zväčšil okná a čelné sklo zaoblil. Zvarichovi sa tento pre mnohých nepodstatný "update" absolútne nepáčil, a tak si kúpil posledný ročník s rovným sklom, ročník 1964. Jeho starší Chrobák však ešte stále fungoval, a tak ten novší iba oddychoval prekrytý plachtou v rohu jeho skladu. Bez prevádzkových kvapalín, dokonale zakonzervovaný pred zubom času. S nájazdom 22 míľ tak prežil 52 rokov.

VW Chrobák 1964
Zdroj: Hemmings.com

V roku 2014 Rudy Zvarich umrel vo veku 87 rokov a auto zdedil jeho synovec. Ten ho v roku 2016 nechal previezť na odťahovom vozidle k sebe. Počas nakladania na auto mu pribudla jeho historická dvadsiata tretia míľa na tachometri. Auto je tak momentálne určené na predaj v absolútne pôvodnom stave ako úplne nové auto. Stierače a puklice nikdy nenamontoval, auto nebolo nikdy umývané a nálepka predajcu je stále na svojom mieste. Dá sa povedať, že tomuto autu tĺklo srdce naposledy pred viac ako 50 rokmi a odvtedy je dokonale zablombované. Čaká na svojho nového jazdca. Poskladať pôvodné auto na základe náhradných dielov, či už originálnych alebo z druhej ruky, je rarita. Nájsť auto, ktoré je historické, no neprešlo ani jednou opravou? Absolútna jedinečnosť. S jedinečnou cenovkou.

Tagy

Pokračovať v čítaní