http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Fun

Za každým názvom stojí kopa práce 7: Drahé, elektrické alebo japonské

Marketing je dnes jedným z najdôležitejších oddelení vo firme. Prečítajte si, ako sa tí najväčší marketingoví guru prepracovali k menám, ktoré berieme za úplne bežné.
Za každým názvom stojí kopa práce 7: Drahé, elektrické alebo japonské

Marketing je dnes jedným z najdôležitejších oddelení vo firme. Prečítajte si, ako sa tí najväčší marketingoví guru prepracovali k menám, ktoré berieme za úplne bežné.

Vymyslieť názov produktu je jednou z najnáročnejších úloh marketingu. Akokoľvek smiešne to môže znieť, realita hovorí sama za seba. Dobrý názov a prívetivý dizajn je pre mnohých dôležitejší, ako výkon, správanie sa na ceste alebo dokonca aj spotreba. Za ideálny mix týchto aspektov sme schopní zaplatiť sumy, nad ktorými sa zastavuje rozum. Jednotlivé automobilky pracujú na budovaní svojho mena dlhé roky. Aj preto vznikajú modely, ktorých názvy sú staré alebo dokonca staršie ako niektorí z nás. Je dosť pravdepodobné, že taký Volkswagen Golf budú poznať všetci ešte veľmi dlho. Ak by ho však konštruktéri pomenovali Volkswagen MQB20I9AT, asi by vás nezaujal. Ani jeho názov by nebol tak zapamätateľný. To, že názov je dôležitý, sme si už ukázali na jednom relatívne prehnanom príklade.

Ešte fascinujúcejšie je však objavovať, odkiaľ názvy pochádzajú a ako vznikli. V siedmej časti našej série sme zrhnuli autá, ktoré do jedného vreca jednoducho nepatria. Napriek tomu sa doňho dostali v našom článku. Toto stálo za ich názvoslovím.

Chrysler PT Cruiser

Automobilka Chrysler na Slovensku nie je až taká známa. Niektoré jej vozidlá sa však dostali aj k nám. Jedným z nich je aj model PT Cruiser, ktorý považujeme dizajnovo za kontroverzný a neobvyklý. Nie príliš pekné auto pripomínajúce pohrebné vozidlo vyrábali v neurčitej hatchbackovej karosérií, ako kabriolet a dokonca existovala aj športová GT verzia. Produkcia tohto auta trvala neuveriteľných 10 rokov a vyrábalo sa v nielen v Mexiku, ale aj v susednom Rakúsku.

Chrysler PT Cruiser
Zdroj: Chrysler

Pôvod názvu PT môže prameniť z viacerých zdrojov a mať viacero vysvetlení. Tým najpravdepodobnejším je, že písmenká stoja za slovným spojením Plymouth Truck. Práve PT Cruiser bol totiž súčasťou modelovej rady Plymouth, ktorú automobilka istú dobu predávala. Ďalšími alternatívami je ale aj skratka Personal Transportation, teda auto na transport osôb. Do úvahy ešte pripadá aj pomenovanie na základe platformy PT, na ktorej PT Cruiser stojí.

Nissan Qashqai

Quashquai alebo Qashqai? Slovákom robí neustále problém napísať názov tohto modelu správne. Na Slovensku úspešný japonský crossover spôsobil prevrat v segmente pred viac ako desiatimi rokmi a odvtedy sa stále drží medzi obľúbenými modelmi vo svojej triede. V Japonsku a Austrálií ho nájdete pod menom Dualis, v USA zase pod názvom Rogue. Na Slovensku a vo zvyšku Európy sa jednoducho nazýva Qashqai.

Nissan Qashqai
Zdroj: Nissan

Pôvod tohto exotického a ťažko zapísateľného názvu siaha až do Iránu. Kaškajovia sú ľudia žijúci v Zagroských horách, ktorí rozprávajú turkičtinou. Veľa neznámych názvov, však? Aj my sme si museli pravdivosť týchto údajov overovať. Kmeň alebo skupina ľudí s týmto názvom skutočne existuje a z nejakého dôvodu Nissan považoval za dobré nazvať po nich svoje auto. Práve tak vznikol Qashqai.

Prešmyčky Tesly

Modely amerického priekopníka v elektromobilite poznáme asi všetci. Málokto si však všimol, čo sa nám v skutočnosti snaží automobilka o svojich modeloch povedať. Úplne najprv automobilka začala predávať Model S. Ako ďalšie prišlo veľké elektrické SUV s názvom Model X. Ľudový Model 3 nasledoval hneď vzápätí. Ako posledný z modelového radu príde tento rok Model Y.

Tesla Model S
Zdroj: Tesla

SX3Y... Stačí vymeniť dve písmenká a máme celkom zaujímavý odkaz Tesly. Iste, táto prešmyčka zaváňa konšpirátorskými teóriami, no je prinajmenšom zábavná.

Rolls-Royce Cullinan

Pamätáte si ešte na pôvod názvu Bentayga? Bentley zvolilo meno svojho majestátneho SUV po nie príliš známom vrchu na Kanárskych ostrovoch. Pre bohatých návštevníkov tejto destinácie však ide o relatívne známe miesto. Roll-Royce pri uvedení svojho konkurenčného hyperluxusného SUV uvažoval rovnako. Aký exkluzívny názov môžu dať svojmu autu, ktorý by nepoznal každý, no skutoční znalci áno?

Rolls-Royce Cullinan
Zdroj: Rolls-Royce

Cullinan je presne taký. Spĺňa všetky očakávania. Stelesňuje luxus a zároveň je mystický a tajuplný. Nesie svoje meno po najväčšom existujúcom diamante, ktorý spĺňa všetky kvalitatívne prvky drahokamu. Mal by to tak byť jeden z najdrahšich a najexkluzívnejších kameňov sveta. Podobne ako Rolls-Royce medzi autami.

Tagy

Pokračovať v čítaní