Auto.sk Auto.sk

Fun

Tieto autá sú schopné prežiť aj atómovú vojnu

Iste ste počuli svojich rodičov alebo starých rodičov viesť siahodlhé rozhovory, ako bolo kedysi všetko lepšie. Kriminalita vraj bola menšia, lebo nikto o ničom nevedel. Potraviny boli lacnejšie, ale stáli sa na ne rady a niekedy sa vypredali skôr, ako ste sa dostali k obsluhe. Veci sa nekazili toľk
Tieto autá sú schopné prežiť aj atómovú vojnu

Iste ste počuli svojich rodičov alebo starých rodičov viesť siahodlhé rozhovory, ako bolo kedysi všetko lepšie. Kriminalita vraj bola menšia, lebo nikto o ničom nevedel. Potraviny boli lacnejšie, ale stáli sa na ne rady a niekedy sa vypredali skôr, ako ste sa dostali k obsluhe. Veci sa nekazili toľko, ale boli aj menej komplikované. V automobilizme takisto, ako aj vo všeobecnosti platí, že čo v aute nie je, nemôže sa pokaziť. Preto si vaša rodina myslí, že kedysi boli autá lepšie. Zatiaľ, čo tu, v Európe, vstupujeme s kúpou nového auta do rizika, že nám prestane fungovať nejaká drobnosť, robíme to so zadosťučinením, že máme pocit z jazdy a celkovú bezpečnosť na úplne inej úrovni ako napríklad rozvojové krajiny. V krajinách, ktoré nemajú toľké možnosti, rozvinutú infraštruktúru a kúpnu silu, sú stále nútení používať autá minulého tisícročia, na ktorých sa časom ukázalo, že vďaka svojej jednoduchosti by dokázali prežiť pomaly aj atómovú vojnu.

1. Mercedes Benz W115 Diesel

Toto auto bolo vyrobené v roku 1968. Veterán, ale aj predmet záujmu mnohých mechanikov samoukov, je tak jednoducho a robustne stvorený, že vydrží s minimálnou údržbou fungovať pomaly desaťročia. Poctivá mechanika a jednoduchosť v tomto dieselovom aute je tak RAW (pre všetkých milovníkov anglických výrazov), že keď bude najhoršie, poveziete sa aj na kuchynský olej.

Wikimedia.org


2. Volkswagen T1

Toto auto dnes za málo peňazí takmer nemáte šancu zohnať. Aj absolútne črepy vyžadujúce generálnu opravu stoja niekoľko tisíc. Je nepochybné, že úplne prvý Transporter sa zapísal do histórie automobilizmu ako kult. Kult voľnej duše a hnutia Hippies. Toto auto vydržalo dodnes a ešte ani zďaleka po ňom neklesá dopyt. Je to aj vďaka neuveriteľnej odolnosti. Aj v tomto prípade je automobil tak jednoducho stvorený, že sa tu doslova nemá čo pokaziť. A ak sa niečo pokazí, tak sa riadite dvoma otázkami. Hýbe sa to? Má sa to hýbať? Ak hýbe a nemá, použijete lepiacu pásku. Ak nehýbe a má, tak zase mazanie. Voilá, problém je vyriešený.

Volkswagen T1
Wikimedia.org


3. Ford Crown Victoria

Ak ste sa ešte neviezli New Yorským taxíkom, tak ste ho prinajmenšom videli na obrázku a v televízií. Žlté, rovnako vyzerajúce autá brázdia po stovkách ulice veľkého jablka a práve vďaka ich spoľahlivosti si ich v Amerike obľúbili nielen taxikári, ale aj policajné zložky a úrady. Málokto však vie, že mnohé tieto autá fungujú v dennom nasadení už od roku 1991, kedy prvé z nich uzreli svetlo sveta. Ak by ste sa náhodou vybrali na potulky na East Coast a všimli si auto rovnakého dizajnu, no s inou značkou, je to Mercury Grand Marquis, ktorý bol predchodcom už od roku 1975. Neskutočné, však?

Ford_Crown_Victoria_(NYC_Taxi)_(14563489771)
Wikimedia.org


4. Land Rover Defender

Anglická automobilka Land Rover iste netušila, aký ošiaľ sa im podarí rozpútať uvedením Defenderu na trh. Práve predstavenie modelu Defender bolo kľúčovým zvratom nepriaznivej ekonomickej situácie v podniku. Odvtedy vzniklo niekoľko verzií tohto automobilu, no na úplne prvé mnohí nedajú dopustiť. Dostatok výkonu do terénu, spoľahlivý motor a jednoduché praktické spracovanie sa zaslúžili o slávu a lesk, z ktorého automobilka ťaží dodnes.

Wikimedia.org

Tagy

Pokračovať v čítaní