Auto.sk Auto.sk

Fun

BOSE Project Sound: Najúčinnejšie odpruženie nikdy neuzrie svetlo sveta (Vyberáme z archívu)

Americká spoločnosť s audiotechnikou sa v osemdesiatych rokoch rozhodla zmeniť svet automobilizmu. Prečítajte si o unikátnom projekte, ktorý sme pre vás vybrali z archívu Auto.sk.
Watch Bose's incredible electromagnetic car suspension system in action - YouTube

Americká spoločnosť s audiotechnikou sa v osemdesiatych rokoch rozhodla zmeniť svet automobilizmu. Prečítajte si o unikátnom projekte, ktorý sme pre vás vybrali z archívu Auto.sk.

Spoločnosť BOSE vypracovala koncept systému pruženia, ktorý by prekopal zaužívané trendy od základov. Technológia Project Sound však nikdy neuzrela svetlo sveta a už desiatky rokov leží v poličke. Elektromagnetický systém odpruženia je navrhnutý tak, aby pred nerovnosťou koleso doslova stiahol do karosérie a ihneď vrátil naspäť. Tým, že pneumatika "uskočí" len na minimálny čas, de facto presne okopíruje terén. Všetky kolesá sú vybavené samostaným senzorom, a preto sa každé z nich dokáže stiahnuť nezávisle. Auto sa vďaka tomu na nerovnostiach nerozkýve a jazda ostáva plynulá.

BOSE Project Sound

zdroj: Youtube, com

Túto revolučnú myšlienku priniesol zakladateľ firmy BOSE, Amar Bose, ešte v osemdesiatych rokoch. Aj keď sa stala realitou, nikdy sa jej nepodarilo dostať do sériovej výroby. Konštrukcia takéhoto odpruženia bola finančne veľmi náročná a jeho hmotnosť privysoká. Zakomponovať toto pruženie do automobilov by vyžadovalo veľké zmeny a úpravy, ktoré automobilky odradili. Nedostatok dopytu nakoniec donútil spoločnosť projekt zavrhnúť a odložiť do "šuflíka".

Technológia našťastie neostala úplne nevyužitá. Skvelý nápad firma pretavila do komerčnej reality aspoň v Bose Ride, špeciálne odpruženom sedadle pre kamionistov.

zdroj: cnet.com

Tagy

Pokračovať v čítaní