Auto.sk Auto.sk

Fun

Bentayga vs. X5 M50d: Pozrite si, ako sa správajú na diaľnici

Dieselové motory sú vraj na úpadku. Mnohé automobilky sa ich však ešte stále nechcú vzdať. Práve naopak. Stále ich montujú do luxusnejších a drahších áut.
BMW X5 M50d vs Bentley Bentayga Diesel | ACCELERATION TOP SPEED & AUTOBAHN POV by AutoTopNL - YouTube
Youtube

Dieselové motory sú vraj na úpadku. Mnohé automobilky sa ich však ešte stále nechcú vzdať. Práve naopak. Stále ich montujú do luxusnejších a drahších áut.

Kedysi bol pohon superluxusných áut výlučne parketou benzínových motorov. Výkon a špecifiká, ktoré benzín poskytoval, dokázal naftový motor dobehnúť len ťažko. S príchodom viacnásobne preplňovaných motorov sa však darí dosiahnuť podobné charakteristiky aj naftovým motorom. Okrem výkonu však získate vyšší krútiaci moment a nižšiu spotrebu. I keď svet započal záťah proti nafte, nafta stále nie je v úpadku. Potvrdzujú to aj dve superluxusné vozidlá na videu. Bentley Bentayga a športové BMW X5 M50d.

Bentayga Diesel je anglické SUV z nemeckých tovární. Značka Bentley patrí pod koncern Volkswagen, a tak nečudo, že nesie aj motor tejto výroby. Štvorlitrový biturbo osemvalec V8 pochádza pôvodne z Audi SQ7 TDI a má neskutočných 320 kW s krútiacim momentom 900 Nm. Motor je taký silný, že dokáže vyhnať takmer dva a pol tonový kolos do rýchlosti 100 km/h za 4,6 sekundy a do maximálnej rýchlosti 270 km/h.

Od Bavorov v budúcnosti očakávame naftových protihráčov ako Rolls Royce Cullinan alebo BMW X7. Zatiaľ sa však s Bentaygou poctivo popasuje aj spomínaná Mková vezria X5. Už podľa objemu motora sa dá očakávať, že boj nebude úplne vyrovnaný. Trojlitrový trojturbový dieselový šesťvalec ponúka výkon 280 kW a krútiaci moment 740 Nm. Z 0 na 100 sa dostane za 5,3 sekundy a maximálna rýchlosť je u BMW štandardne limitovaná na 250 km/h. 

Čo by však pri rozhodovaní mohlo zavážiť, je cena. Zatiaľ, čo odchýlky vo výkone a špecifikáciách motora sú minimálne, rozdiel v cene je enormný. Bentayga vás vyjde na približne 175 tisíc eur, za BMW zaplatíte iba okolo 92 tisíc. To je takmer polovičná cena. Bentayga sa však dá ešte lepšie porovnať práve s Audi SQ7, ktorej motor adoptovala. Tá stojí tiež len okolo 94 tisíc eur a jej zrýchlenie je iba o 0,3 sekundy horšie ako u anglicko-nemeckého brata. Ostali sme preto s tromi supervýkonnými SUV, za ktorými sa obzrie ktorákoľvek žena, ba dokonca aj muži. Tak šup pre hypotéku a výber je na vás.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní